Sukcesja biznesu

Jak zrealizować sukcesję by zagwarantować ciągłość działalności firmy i jej dalszy rozwój?

Po wielu latach działalności jako właściciel/współwłaściciel firmy rodzinnej o wieloletnim „stażu” może się okazać, że już niedługo staniesz przed podjęciem strategicznej, życiowej decyzji względem swojego biznesu. Przed jej podjęciem będziesz musiał przemyśleć wiele istotnych kwestii i odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Czy chce przekazać biznes/udziały dzieciom?
 • Czy chce wprowadzić do grona wspólników zaufaną kadrę menadżerską?
 • Czy szuka inwestora – pomysłu na rozwój biznesu?
 • Czy chce sprzedać biznes?
 • Czy z uwagi na konflikt wspólników w spółce – następuje podział lub wyjście wspólnika?

Jak zrealizować te plany w sposób gwarantujący ciągłość działalności firmy oraz jej dalszy rozwój?

Często mylnie postrzegamy sukcesję, jako pozornie proste przekazanie sukcesorowi/sukcesorom własności aktywów przedsiębiorstwa oraz prawa do zarządzania nimi i czerpania z nich korzyści.

Takie „przekazanie” wiązałoby się z nagłym oddaniem przedsiębiorstwa (o które właściciel dbał przez lata, rozwijając je i pracując nad nim od wielu lat) wybranemu sukcesorowi, który nie koniecznie mógłby mieć do tego kwalifikacje. Budzi więc to oczywiste obawy względem dalszej działalności firmy, stanowiącej często dorobek życia właściciela a nawet główne źródło utrzymania całej rodziny. Sprawia to, że często nie podejmowane są żadne kroki w kierunku sukcesji w oczekiwaniu na jej naturalny bieg (związany ze śmiercią właściciela). Jednakże to z kolei może pociągnąć za sobą negatywne skutki jak choćby konflikty w rodzinie a nawet bankructwo firmy.

Celem prawidłowo przeprowadzonej sukcesji są między innymi:

 1. ciągłość działania firmy,
 2. wyznaczenie sukcesorów,
 3. zatrzymanie kluczowych pracowników w firmie,
 4. dalszy rozwój firmy,
 5. zabezpieczenie właścicieli firmy.

Jesteś gotowy?

Należy pamiętać, że sukcesja to bardzo ważny krok w życiu każdego człowieka, który od lat prowadził swoją firmę rodzinną. Nie wolno podchodzić więc do tego tematu bez dogłębnej jego analizy.

Każdy myślący o tym procesie właściciel powinien zastanowić się czy:

 • jest gotowy na oddanie sterów?
 • firma jest na to gotowa?
 • jest komu oddać zarządzanie firmą?
 • wie kiedy najlepiej zrealizować ten proces?
 • wie co będzie robił bo zakończeniu tego procesu?

Podczas współpracy z nami, możesz liczyć na:

 • Kompleksową obsługę całości Twojego procesu – jeden doradca/jeden zespół na wszystkie problemy i wyzwania. W tym reprezentacja przed urzędami, sądem i bankami, przygotowanie pełnej dokumentacji podatkowej i prawnej
 • Multidyscyplinarny zespół – optymalne rozwiązania w każdym obszarze gwarantujące min. uniknięcie nieplanowanych obciążeń podatkowych. Wspieramy Twój dział księgowy w realizacji tego procesu
 • Zaplanowanie i przeprowadzenie procesu wraz z płynnym wdrożeniem następców. Pełne wsparcie z pojawiającymi się problemami.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - skontaktuj się z nami. Odpiszemy lub oddzwonimy po zapoznaniu się z treścią formularza.

Imię i nazwisko: *
Stanowisko:
Firma: *
Uwagi/Pytania:
Skąd dowiedzieli się Państwo o PKF?: *


E-mail **:
Telefon **:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. z siedzibą przy ul. Orzyckiej 6 lok. 1B w Warszawie informacji handlowych drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą przy ul. Orzyckiej 6 lok. 1B w Warszawie dla celów marketingu bezpośredniego wykonywanego przy pomocy telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (e-mail, telefon).
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter od PKF Consult, zaakceptuj Regulamin.
* pola obowiązkowe do uzupełnienia
* telefon lub adres e-mail - wymagane jedno z dwóch pól