Zachęcamy do rozważenia skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jaką jest ryczałt od dochodów spółek (tzw. Estoński CIT).
W ramach nowelizacji od 1 stycznia 2022 r. istotnym zmianom uległy przepisy dotyczące tzw. „Estońskiego CITu”.
W wyniku wprowadzonych zmian legislacyjnych, Estoński CIT stał się konkurencyjną alternatywą dla standardowego modelu opodatkowania w CIT.
Estoński CIT to rozwiązanie, którego głównym założeniem jest opodatkowanie spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych dopiero w momencie wypłaty zysków przez wspólników spółki.
Ponadto do korzyści tego rozwiązania odnosi się również fakt, iż wszelkie rozliczenia i dokumentacja opierają się wyłącznie na zasadach występujących w przepisach o rachunkowości. W Estońskim CIT nie ma rachunkowości podatkowej, liczenia podatkowych kosztów czy amortyzacji.
Obniżeniu ulegają również efektywne obciążenia podatkowe, gdyż w przypadku małego podatnika zapłacić należy (CIT i PIT łącznie) 20% podatku dochodowego od wypłaconych zysków (zamiast 26,29% czy standardowej modelu opodatkowania). Z kolei, w przypadku większych podatników zapłacie ulega (CIT i PIT łącznie) 25% (zamiast 34,39%) podatku dochodowego od wypłaconych zysków.
Z opodatkowania w reżimie Estońskiego CIT mogą skorzystać spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz proste spółki akcyjne, których wspólnicy, udziałowcy i akcjonariusze to jedynie osoby fizyczne. Spółka chcąca skorzystać z ryczałtu od dochodów spółek (Estoński CIT) powinna posiadać prostą strukturę kapitałową (całość jej udziałów lub wkładów do spółki powinna zostać wniesiona przez osoby fizyczne), jak również nie może m.in. posiadać udziałów, akcji lub podobnych prawa w innych spółkach oraz uzyskiwać więcej niż 50% przychodów pochodzi z tzw. źródeł pasywnych (m.in. wierzytelności, odsetek, praw autorskich).
Co istotne podatnicy mogą zmienić zasady opodatkowania na ryczałt od odchodów spółek (Estoński CIT)w trakcie roku podatkowego.
Zespół Doradztwa Podatkowego PKF oferuje swoje wsparcie m.in. w takich kwestiach jak:
- Analiza warunków formalnych niezbędnych do skorzystania z Estońskiego CITu;
- Pomoc przy spełnieniu warunków formalnych (np. zmiana formy prawnej);
- Identyfikacja i zabezpieczenie kwestii budzących ryzyko podatkowe (np. w formie interpretacji podatkowej);
- Bieżąca weryfikacja warunków opodatkowania Estońskim CIT;
- Wsparcie w zakresie realizacji obowiązków podatkowych.
Nasze usługi świadczymy w całej Polsce poprzez regionalne biura w Warszawie, Łodzi i Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie, Gdańsku.
Szybki kontakt 1/3
Skontaktuj się z nami

Nasze publikacje
Zapoznaj się z naszymi ostatnimi publikacjami.
PKF News
Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.
Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej
Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.