Jesteś tu: strona główna / Usługi / Podatki / Strategia podatkowa firmy
Podatki są jak labirynt, w którym łatwo się zgubić. Naszym zadaniem jest dostarczenie Ci mapy.  
27.04
2021
14.09
2020
poprzednia następna

Strategia podatkowa firmy

Dobrze zaplanowana strategia podatkowa firmy pozwoli osiągnąć bezpieczeństwo podatkowe oraz przewidywalność i stabilność podatkową w prowadzonym biznesie.

Co zyskuje Twoja firma:

Dzięki odpowiedniej strategii podatkowej firma jest w stanie w sposób bezpieczny, bo zaplanowany, transparentny i przewidywalny, prowadzić swoją politykę podatkową, która nie tylko ma duży wpływ na właściwe postrzeganie podatnika przez organy podatkowe, ale przede wszystkim na sytuację, wyniki finansowe oraz pozycję firmy na rynku.

Od 1 stycznia 2021 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) zobowiązała do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o stosowanej strategii podatkowej następujące podmioty:

 • podatników podatku CIT o przychodach przekraczających 50 mln Euro w roku podatkowym,
 • podatkowe grupy kapitałowe bez względu na wielkość przychodów.

Ustawa nowelizująca CIT nie przewiduje szczególnych regulacji przejściowych, dlatego podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i opublikowania strategii podatkowej już za 2020 r. w terminie do 31 grudnia 2021 r.

Na co powinieneś uważać:

Bezpieczeństwo i pewność w stosowaniu przepisów podatkowych są w prowadzonym biznesie stawiane na pierwszym miejscu. Zmiany zachodzące w przepisach stwarzają liczne zagrożenia dla biznesu. Nic więc dziwnego, że zarządy spółek obawiają się nie tylko o bezpieczeństwo i przyszłość biznesu, którym zarządzają, ale również o swoje osobiste bezpieczeństwo wystawiane na ryzyko z racji potencjalnie ciążących na nich sankcjach finansowych, karno-skarbowych, a nawet stricte karnych.

Czy wiesz, że:

 • prawidłowo przygotowana strategia podatkowa nie powinna zdradzać jakichkolwiek tajemnic przedsiębiorstwa?
 • w strategii podatkowej nie należy ujawniać informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego?
 • czy Twój podmiot musi sporządzić strategię podatkową?
 • jakie są elementy, z których powinna składać się strategia?
 • jakie są kary za niedopełnienie obowiązku?
 • kto w imieniu podmiotu jest odpowiedzialny za jej sporządzenie?
 • jak ograniczyć ryzyko błędów w przygotowaniu strategii podatkowej

Nasi doświadczeni Doradcy Podatkowi pomogą Ci odpowiedzieć na poniższe pytania:

 • czy Twój podmiot musi sporządzić strategię podatkową?
 • jakie są elementy, z których powinna składać się strategia?
 • jakie są kary za niedopełnienie obowiązku?
 • kto w imieniu podmiotu jest odpowiedzialny za jej sporządzenie?
 • jak ograniczyć ryzyko błędów w przygotowaniu strategii podatkowej

Jak pomagamy zbudować strategię podatkową firmy?

 1. Analizując prowadzoną działalność pod kątem związanych z nią skutków podatkowych.
 2. Opracowując strategię podatkową dla poszczególnych typów podatków.
 3. Opracowując procedurę podatkową dotyczącą weryfikacji i akceptacji kontrahenta oraz zarządzania obiegiem informacji i dokumentacji z tym związanej.
 4. Przeprowadzając szkolenie wdrażające dla podatnika.

Strategie podatkowe przedsiębiorstw - podstawowe informacje

Podatki są nieodłączną częścią funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa niezależnie od branży działalności oraz skali danego biznesu. Polityka podatkowa powinna być przedmiotem stałego zainteresowania tak ze strony właścicieli niewielkiego przedsiębiorstwa handlowego, jak i międzynarodowego koncernu, a właściwie wdrożone procedury podatkowe pozwalają nie tylko na prawidłowe obliczenie zobowiązań publicznoprawnych, ale także umożliwiają opracowanie odpowiedniej dla danych podmiotów strategii optymalizacji podatkowej. Strategie podatkowe przedsiębiorstw mogą być realizowane na dwa sposoby:

 • metoda konserwatywna, zgodnie z którą przedsiębiorstwa starają się wdrożyć takie procedury podatkowe, które nie będą prowadzić do sporów z organami kontrolnymi, a polityka podatkowa zostaje ograniczona do czynności administracyjnych,
 • metoda agresywna, która zakłada, że przedsiębiorstwa starają się znaleźć wszelkie możliwości pozwalające na zminimalizowanie ciężaru opodatkowania. W przypadku wyboru metody agresywnej, procedury podatkowe to tylko jeden z elementów - równie ważne są działania, które mają pomóc w uniknięciu opodatkowania.

Oczywiście, należy pamiętać, że powyższy podział jest pewnym uproszczeniem, a w rzeczywistości strategie podatkowe przedsiębiorstw mogą zmieniać się w czasie oraz czerpać z obydwu podejść. Niezależnie od wyboru metody działania, należy zadbać o to, by procedury podatkowe wdrożone przez kierownictwo danego przedsiębiorstwa były zgodne z obowiązującym prawem.

Polityka podatkowa przedsiębiorstwa i procedury podatkowe - co powinny zawierać strategie podatkowe przedsiębiorstw?

Skorzystanie z pomocy profesjonalistów do spraw polityki podatkowej jest niezbędne, bowiem prawidłowe sporządzenie formalnego dokumentu, jakim jest wdrożona w 2021 roku strategia podatkowa, wymaga spełnienia warunków określonych w ustawie regulującej podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). W ustawie tej sprecyzowano między innymi elementy, które powinna zawierać poprawnie przygotowana procedura podatkowa:

 • informacje na temat dobrowolnych form współpracy przedsiębiorstwa z organami KAS - Krajowej Administracji Skarbowej;
 • stosowana przez firmę procedura podatkowa w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi;
 • procedury podatkowe w zakresie czynności wykonywanych na terenie Polski;
 • planowane przez przedsiębiorstwo działania restrukturyzacyjne, które mogą wpłynąć na procedury podatkowe stosowane w organizacji;
 • zestawienie wniosków, które przedsiębiorstwo złożyło w celu uzyskania interpretacji podatkowej (takie interpretacje mogą dotyczyć np. sposobu, w jaki ma być prowadzona polityka podatkowa firmy) lub Wiążącej Informacji Stawkowej;
 • rozliczenia przeprowadzane przez przedsiębiorstwo na terytoriach, które stosują szkodliwą konkurencję podatkową (informacje te obejmują np. stosowane przez firmę procedury podatkowe w tym zakresie).

Jak widać, elementy te są liczne i dotyczą różnorodnych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Co więcej, katalog ten nie jest zbiorem zamkniętym i powinien zostać poszerzony o wszelkie istotne informacje oraz procedury podatkowe, na których oparta jest polityka podatkowa firmy. Jedynie takie strategie podatkowe przedsiębiorstw, w których w wyczerpujący sposób została opisana polityka podatkowa firmy, nie powinny zostać zakwestionowane przez organ kontrolny (Urząd Skarbowy).

Strategie podatkowe przedsiębiorstw i ich polityka podatkowa - powody, dla których współpraca z profesjonalistami jest niezbędna

Powyższe wiadomości to jedynie niewielka część informacji na temat tego, czym są strategie podatkowe przedsiębiorstw. Aby poznać bardziej szczegółowe zagadnienia dotyczące procedur podatkowych, warto skontaktować się z naszymi specjalistami ds. podatku dochodowego od osób prawnych. Dzięki analizie indywidualnych warunków działania Twojej firmy możliwe będzie podjęcie takich działań w zakresie strategii, które z jednej strony poprawią kondycję firmy w zakresie prowadzonej przez nią polityki podatkowej, z drugiej zaś pozwolą na uniknięcie przewidzianych w prawie sankcji (należy pamiętać, że kary dla przedsiębiorców za jej niesporządzenie mogą być bardzo dotkliwe).

Innym z powodów, dla których warto skorzystać ze współpracy ze specjalistami w zakresie przygotowania strategii jest fakt, że w nowelizacji ustawy o podatku CIT nie zawarto przepisów przejściowych w zakresie przygotowania dokumentu: strategia podatkowa. Nowe regulacje prawne zaczęły obowiązywać już w dniu 1 stycznia 2021 roku. Mogłoby się wydawać, że taki stan rzeczy oznacza obowiązek przygotowania sprawozdania dopiero za obecny rok, a zatem ostateczny termin powinien upłynąć w dniu 31 grudnia 2022 roku. Tymczasem, pod koniec 2020 roku Ministerstwo Finansów opublikowało informację, zgodnie z którą strategia podatkowa jest obligatoryjna już za rok miniony, tj. 2020. W efekcie wprowadzonego rozwiązania podatnicy zostali zobligowani do sformułowania pierwszej strategii za rok 2020 w terminie do dnia 31 grudnia 2021 roku.

Wbrew pozorom, czasu jest niewiele, ponieważ w dużych przedsiębiorstwach (a takie zostały na chwilę obecną objęte obowiązkiem przygotowania strategii) kwestie podatkowe bywają często niezwykle zawiłe i skomplikowane, zatem przygotowanie sprawozdania może sprawiać wiele trudności.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - skontaktuj się z nami. Odpiszemy lub oddzwonimy po zapoznaniu się z treścią formularza.

Imię i nazwisko: *
Stanowisko:
Firma: *
Uwagi/Pytania:
Skąd dowiedzieli się Państwo o PKF?: *


E-mail **:
Telefon **:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. komunikacji marketingowych promującej usługi oferowane przez PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k., a także inne podmioty należące do Grupy PKF Consult tj. PKF BPO Sadowska-Malczewska Sp. k.; PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp. k., na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej. Zgodę można wycofać w dowolnym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Dla celów dowodowych Administrator prosi o wycofywanie zgody drogą pisemną na adres siedziby Spółki lub elektroniczną pod adres iod@pkfpolska.pl.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest PKF Consult sp. z o.o. sp. k., z siedzibą przy ul. Orzyckiej 6/1B, 02-695 Warszawa. Pani / Pana dane będą przetwarzane w celu kierowania do Pani/Pana treści marketingowych, w związku z wyrażoną przez Panią/Pana zgodą. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani / Panu prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.
* pola obowiązkowe do uzupełnienia
** telefon lub adres e-mail - wymagane jedno z dwóch pól
Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności
Strefa inwestora inwestuj z PKF Consult
LinkedIn YouTube Facebook

Ta strona używa cookie

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
zamknij

Dziękujemy za Twoje zaufanie

Zamknij