Jesteś tu: strona główna / Usługi / Podatki / Ulga na prace badawczo–rozwojowe / Jak zastosować ulgę?
Podatki są jak labirynt, w którym
łatwo zgubić drogę. Naszym zadaniem
jest dostarczyć do niego mapę.
17.03
2020
poprzednia następna

Ulga na prace badawczo–rozwojowe

Przedsiębiorcom przysługuje uprawnienie ujęcia wydatków na działalność badawczo-rozwojową w 100% w kosztach uzyskania przychodów i odliczenia ich od przychodu. Co istotne przedmiotowe wydatki można odliczyć od podstawy opodatkowania nawet do wysokości 150%.

Jak zastosować ulgę?

Ulgę na prace B+R rozlicza się w zeznaniu rocznym CIT -8 za rok, w którym poniesione kwalifikowane koszty działalności B+R. Fakt poniesienia za dany rok straty podatkowej albo sytuacja, gdy wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń nie pozbawia go prawa do realnego wykorzystania tej ulgi. Rozliczenie jej może nastąpić w kolejnych następujących po sobie 6 latach podatkowych, a zwiększenie tego okresu z lat 3 do 6 to kolejna pozytywna dla podatnika zmiana obowiązująca do 2017.

Dodatkowo od 2017 r. podatnicy, którzy w roku rozpoczęcia działalności ponieśli stratę albo osiągnęli dochód niższy od kwoty przysługującego za ten rok odliczenia z tytułu ulgi na prace B+ R przysługuje zwrot kwoty stanowiąca iloczyn nieodliczonej wartości kwoty kosztów kwalifikowanych (ustalonych wg obowiązujących limitów) i obowiązującej stawki podatku. Powyższa zasada ma również zastosowanie w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, w którym podatnik rozpoczął działalność gospodarczą.

Przy czym za „rozpoczęcie działalności” nie uważa się działalności podmiotów powstałych w wyniku przekształcenia ( w tym przekształcenia działalności osoby fizycznej i spółki osobowej), połączenia, podziału, powstałe w wyniku wnoszenia aportem przedsiębiorstw, zorganizowanych części przedsiębiorstwa lub składników majątku o wartości stanowiącej co najmniej równowartość 100 tys. EUR lub wnoszenia aportem składników majątku uzyskanych w wyniku likwidacji innych podatników.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - skontaktuj się z nami. Odpiszemy lub oddzwonimy po zapoznaniu się z treścią formularza.

Imię i nazwisko: *
Stanowisko:
Firma: *
Uwagi/Pytania:
Skąd dowiedzieli się Państwo o PKF?: *










E-mail **:
Telefon **:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. z siedzibą przy ul. Orzyckiej 6 lok. 1B w Warszawie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany adres poczty elektronicznej, zgodnie z art. 10 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 oświadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U z 2002 , Nr 144, poz. 1204 z późn. zm).
Stosownie do brzmienia art.172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 prawo telekomunikacyjne (Dz.U z 2017,poz. 1907), wyrażam zgodę PKF Consult Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą przy ul. Orzyckiej 6 lok. 1B w Warszawie na korzystanie dla celów marketingu bezpośredniego wykonywanego telekomunikacyjnie z urządzenia końcowego (telefon).
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter od PKF Consult, zaakceptuj Regulamin. Udzielenie zgody jest dobrowolne i można ją w dowolnym momencie wycofać przesyłając oświadczenie na adres mailowy: iod@pkfpolska.pl
* pola obowiązkowe do uzupełnienia
* telefon lub adres e-mail - wymagane jedno z dwóch pól
Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności
strefa inwestora
LinkedIn YouTube Facebook

Ta strona używa cookie

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
zamknij

Dziękujemy za Twoje zaufanie

Zamknij