"Autyzm to choroba, która dotyczy tylko dzieci. Osoby z autyzmem są ciągle smutne, nie mają żadnych zainteresowań i nie chcą mieć przyjaciół…"

To tylko kilka MITÓW, które często słyszy się na temat osób z autyzmem. Warto je obalać i uświadamiać swoich rozmówców, że:

  • autyzm nie jest chorobą, lecz zaburzeniem neurorozwojowym,
  • dotyczy osób w różnym wieku,
  • osoby z autyzmem często są radosne i „wiecznie uśmiechnięte” – w ten sposób starają się okazać swoją przynależność do świata społecznego,
  • jak każdy z nas mają zainteresowania, w które angażują się bardzo intensywnie,
  • chcą mieć przyjaciół, lecz nie zawsze wiedzą, w jaki sposób to zrobić z powodu trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych.

Krążące wśród wielu osób mity o autyzmie tylko potwierdzają, jak ważne w dzisiejszych czasach jest uświadomienie innych w tym temacie. Właśnie dlatego postanowiono, że 2 kwietnia będzie obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat AutyzmuJest to dobra okazja do edukowania społeczeństwa (zwłaszcza najmłodszych) na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także do wsparcia osób cierpiących na to zaburzenie i solidarności z nimi.

Warto wiedzieć, że kolor niebieski symbolicznie przyjęło się za kolor autyzmu. Co roku 2 kwietnia wiele miast, instytucji i firm na całym świecie włącza się do akcji „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”

W PKF od lat staramy się szerzyć wiedzę o autyzmie wśród naszych pracowników, a także czynnie wspomagać Mieszkańców Małopolskiego Domu Pomocy Społecznej „Farma Życia” w Więckowicach prowadzonego przez Fundację Wspólnota Nadziei. Dlatego też po raz kolejny założyliśmy zbiórkę funduszy na rzecz „Farmy Życia”, czyli ośrodka pobytu stałego, pracy, terapii i rehabilitacji oraz rekreacji dla dorosłych osób z autyzmem.

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://farma.org.pl/.

 

Jeśli chcesz realnie pomóc – wesprzyj naszą ZRZUTKĘ

Wspólnie możemy zdziałać naprawdę wiele!
 

 


Źródło: http://autyzm.org.pl/autyzm-i-zespol-aspergera/fakty-i-mity/