Wycena
Wycena wartości niematerialnych
Aktywa niematerialne w nowej rzeczywistości gospodarczej, gdzie coraz większe znaczenie dla ogółu majątku przedsiębiorstwa mają różnego rodzaju własności intelektualne o charakterze niematerialnym, dynamicznie rosną na znaczeniu. Wraz z tym, zwiększa się rola wiarygodnych metod i narzędzi stosowanych do szacowania wartości niematerialnych i prawnych.
Współczesna rzeczywistość – w której funkcjonowanie przedsiębiorstw opiera się w dużej części na wiedzy i informacji – pozwala nam bez problemu wskazać podmioty (branże), których działalność opiera się głównie na wytworzonych aktywach niematerialnych. Zdajemy sobie sprawę jak ważna dla firmy jest wycena znaku towarowego czy wycena marki. Szczególnie dla tych jednostek, możliwość wiarygodnego oszacowania wartości aktywów o szczególnie wysokiej zmienności w czasie (często niemożliwej nawet do określenia) jest wyjątkowo istotna.
Zdajemy sobie sprawę jak ważna dla firmy jest wycena znaku towarowego czy wycena marki.
W ramach wyceny wartości niematerialnych i prawnych realizowana jest:
- Wycena marki (produktowej i korporacyjnej), marki sieci dystrybucji,
- Wycena znaku towarowego,
- Wycena patentów, licencji, kontraktów długoterminowych,
- Wycena Know-how, prac badawczo-rozwojowych i innych własności intelektualnych, oraz
- Test na utratę wartości firmy (zgodnie z MSR 36).
W zależności od rodzajów wartości niematerialnych i prawnych, celu wyceny i obowiązujących regulacji prawnych, wycenę tych aktywów realizujemy za pomocą podejścia dochodowego, kosztowego lub rynkowego.
Podejście dochodowe
W ramach tego podejścia wyróżnia się dwie zasadnicze metody wyceny:
- Metodę kapitalizacji opłat licencyjnych – opartą na oszacowanej hipotetycznej wartości bieżącej przyszłych opłat licencyjnych jaką użytkownik marki musiałby zapłacić za jej wykorzystanie;
- Metodę nadwyżki stopy zwrotu – polegającej na oszacowaniu wartości przyszłych przepływów pieniężnych wynikających wyłącznie z posiadania danego aktywa niematerialnego.
Podejście kosztowe
Którego podstawowe założenie opiera się na przekonaniu, że wartość danego aktywa jest porównywalna z wartością bieżącą kosztów jego odtworzenia.
Podejście rynkowe
Gdzie determinantem wartości jest wartość transakcji rynkowych, których przedmiotem były porównywalne aktywa niematerialne.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - skontaktuj się z nami. Odpiszemy lub oddzwonimy po zapoznaniu się z treścią formularza.