wnp.pl Wspólny PIT to dopiero początek. Sejm otworzył partnerom drogę do wielkich ulg podatkowych

Data: 08.06.2026
Katarzyna Rupp
Masz pytania? Napisz do mnie!
Katarzyna Rupp
Data publikacji
08.06.2026

 

Na portalu WNP.pl ukazał się artykuł „Wspólny PIT to dopiero początek. Sejm otworzył partnerom drogę do wielkich ulg podatkowych”, zawierający komentarz Katarzyny Rupp, Doradcy podatkowego i Associate Partner w PKF Polska.

Sejm uchwalił ustawę o statusie osoby najbliższej oraz ustawę wprowadzającą, które mogą istotnie zmienić sytuację podatkową osób pozostających w związkach nieformalnych. Projektowane przepisy przewidują m.in. możliwość wspólnego rozliczenia PIT, zwolnienia z podatku od spadków i darowizn oraz rozszerzenie wybranych ulg podatkowych. Oba akty prawne oczekują obecnie na rozpatrzenie przez Senat.

Jak zwraca uwagę Katarzyna Rupp, możliwość wspólnego rozliczenia podatku dochodowego nie będzie przysługiwała automatycznie wszystkim partnerom.

– Prawo do wspólnego rozliczenia PIT jest ściśle uzależnione od ustanowienia wspólności majątkowej. Jeżeli partnerzy pozostaną przy domyślnej rozdzielności majątkowej, całkowicie tracą możliwość wspólnego rozliczenia, mimo że formalnie pozostają w zarejestrowanym związkupodkreśla ekspertka PKF Polska.

Dodatkowo projekt przewiduje, że partnerzy będą musieli pozostawać zarówno w związku, jak i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy, aby skorzystać z preferencji. Oznacza to bardziej rygorystyczne warunki niż te obowiązujące obecnie małżonków.

Zdaniem ekspertów największe znaczenie finansowe mogą jednak mieć nie zmiany dotyczące PIT, lecz nowe zasady opodatkowania spadków i darowizn.

– Partnerzy zostają włączeni do grupy osób korzystających z pełnego zwolnienia podatkowego przy dziedziczeniu i darowiznach. W praktyce oznacza to możliwość przekazywania majątku lub dziedziczenia po partnerze bez podatku, na zasadach zbliżonych do małżonkówwskazuje Katarzyna Rupp.

Projekt przewiduje również rozszerzenie dostępu do wybranych ulg podatkowych, w tym ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej czy ulgi termomodernizacyjnej, a także korzystniejsze zasady przekazywania środków zgromadzonych w systemie emerytalnym.

Nowe przepisy mogą po raz pierwszy znacząco zbliżyć sytuację podatkową związków nieformalnych do tej, którą od lat mają małżonkowie. Ostateczny kształt reformy będzie jednak zależał od dalszych prac legislacyjnych oraz decyzji Prezydenta RP.

Zachęcamy do lektury pełnego artykułu na portalu WNP.pl.

Szybki kontakt 1/3

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - skontaktuj się z nami. Odpiszemy lub oddzwonimy po zapoznaniu się z treścią formularza.

Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest PKF Consult sp. z o.o. sp. k., z siedzibą przy ul. Orzyckiej 6/1B, 02-695 Warszawa. Pani / Pana dane będą przetwarzane w celu kierowania do Pani / Pana treści marketingowych, w związku z wyrażoną przez Panią/Pana zgodą. Zgodę można wycofać w dowolnym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Dla celów dowodowych Administrator prosi o wycofywanie zgody drogą pisemną na adres siedziby Spółki lub elektroniczną pod adres pkfconsult@pkfpolska.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani / Panu prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.