Przesunięcie wdrożenia KSeF

19.01.2024

Alert autorstwa eksperta PKF (Przemysław Milczek - Menedżer ds. projektów podatkowych).

Minister finansów, póki co nieoficjalnie, odkłada moment wprowadzenia obowiązku stosowania KSeF.

W dniu 19 stycznia 2024 r. odbył się briefing ministra finansów. Kluczową informacją, jaka została przekazana w jego toku, było ogłoszenie, że korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur nie stanie się obowiązkowe z dniem 1 lipca 2024 r.

Przypominamy, że w tej dacie większość przedsiębiorców miała być zobowiązana do korzystania ze specjalnego informatycznego systemu, pozwalającego zarówno wystawiać, jak i odbierać faktury. System umożliwia także dostęp oraz przechowywanie faktur.

Od 1 lipca 2024 r. Krajowy System e-Faktur miał stać się obligatoryjnym narzędziem w zakresie prowadzenia obiegu fakturowego.

Co istotne, minister póki co nie podał, na kiedy zostanie przesunięty obowiązek stosowania systemu. Ponadto kwestia ta nie została jeszcze zmieniona pod kątem legislacyjnym. Nadal bowiem obowiązują przepisy, według których KSeF miał być stosowany obowiązkowo od 1 lipca  2024 r. Należy więc bacznie śledzić dalsze poczynania resortu w tej materii.

Powodem przesunięcia obowiązku mają być krytyczne błędy systemu, a więc de facto kwestie techniczne, które mają zostać naprawione. Sama idea obowiązkowego stosowania KSeF nie została więc na razie podważona.

Wielu przedsiębiorców przygotowywało się do wprowadzenia KSeF. Chcemy jednak podkreślić, że opóźnienie wejścia w życie obowiązku stosowania tego rozwiązania nie powinno prowadzić do stracenia tego zagadnienia z pola widzenia. Obecne okoliczności wskazują, że rozwiązanie zostanie obligatoryjnie wprowadzone, dlatego też należało się będzie do niego stosownie przygotowywać. W tym zakresie służymy pomocą. Ponadto będziemy Państwa informować o wszelkich zmianach w tej kwestii.

Skontaktuj się z nami
Agnieszka Chamera</br>Podatki
Agnieszka Chamera
Podatki
Partner Zarządzający PKF Tax&Legal
Doradca podatkowy
+48 609 331 330

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.