Podatkowe preferencje dla podatników udzielających wsparcia ofiarom wojny na Ukrainie

09.03.2022

Przedsiębiorcy oraz stowarzyszenia i fundacje oczekują preferencji podatkowych w zakresie prowadzonego wsparcia na rzecz ofiar działań wojennych na Ukrainie.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 marca 2022 r. wprowadziło, w określonych przypadkach, preferencyjną stawkę 0% VAT dla dostawy towarów i świadczenia usług przez podatników VAT udzielających wsparcia ofiarom wojny na Ukrainie w okresie od 24 lutego 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, stosowanie stawki 0 % VAT jest dopuszczalne pod warunkiem dokonania dostawy towarów i świadczenia usług:

  • na rzecz jedynie następujących podmiotów:

- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- podmiotów leczniczych;

  • o ile zostanie zawarta pisemna umowa, z której wynika, że dostarczone towary i świadczone usługi będą wykorzystane na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.

W konsekwencji, nie każda pomoc udzielona ofiarom wojny na Ukrainie będzie mogła korzystać z preferencyjnej stawki 0 % VAT.

Ponadto, opublikowany dnia 7 marca 2022 r. projekt ustawy zmieniającej ustawę o CIT umożliwia zaliczenie w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn i nieodpłatnych świadczeń przekazanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na Ukrainie.

Podatnik CIT, który zamierza przekazać darowiznę na rzecz ofiar wojny na Ukrainie, zgodnie z  projektem, będzie miał prawo do zaliczenia w koszty podatkowe wydatku poniesionego na nabycie rzeczy lub praw będących przedmiotem takiej darowizny, o ile zostaną one przekazane na rzecz:

  • organizacji pożytku publicznego;
  • jednostek samorządu terytorialnego;
  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych;
  • podmiotom wykonującym działalność leczniczą lub z zakresu ratownictwa medycznego.

Równocześnie należy wspomnieć, że od wielu lat możliwe jest odliczenie, do wysokości dochodu, wartości faktycznie przekazanej darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz:

  • Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Darowizna na rzecz ww. podmiotów kościelnych może zostać uwzględniona w kosztach już przy obliczaniu zaliczek na podatek.

Za kwotę darowizny uważa się wartość towaru plus VAT (w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, która podlega odliczeniu). Warunkiem udokumentowania darowizny jest m.in. otrzymane sprawozdania o przeznaczeniu darowizny – w okresie dwóch lat od dnia jej przekazania. Dokonując darowizny można zaznaczyć, że jej celem jest działalność charytatywno-opiekuńcza na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

Pliki do pobrania

Skontaktuj się z nami
Agnieszka Chamera</br>Podatki
Agnieszka Chamera
Podatki
Partner Zarządzający PKF Tax&Legal
Doradca podatkowy
+48 609 331 330

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.