Mikrorachunki podatkowe można weryfikować - nawet z telefonu

26.11.2019

Artykuł autorstwa eksperta PKF (Jolanty Nowickiej – Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego w Regionie Centrum),  został opublikowany na portalu prawo.pl.

Generator mikrorachunku podatkowego, dzięki któremu można dokonywać wpłat do urzędu skarbowego podatków PIT, CIT i VAT, działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Istnieje więc możliwość zweryfikowania swego mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i o każdej porze, również za pomocą telefonu - pisze Jolanta Nowicka.

Ministerstwo Finansów uruchomiło 30 października Generator mikrorachunku podatkowego, który jako Indywidualny rachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. będzie służył do wpłat do urzędu skarbowego podatków PIT, CIT i VAT. Zapłatę zobowiązań podatkowych z tytułu tych podatków będzie można dokonać wyłącznie za pomocą Indywidualnego rachunku podatkowego. Każdy podatnik będzie posiadał swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który posłuży do wpłat przedmiotowych podatków.

Generator numeru mikrorachunku

Numer mikrorachunku można wygenerować podając numer NIP lub PESEL podatnika na stronie: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego lub otrzymać go w dowolnym urzędzie skarbowym.
Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego.
Zgodnie z zapewnieniami Resortu Finansów dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:
-w wygodny i prosty sposób będzie można zapłacić PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie będzie trzeba już wybierać oddzielnych rachunków,
-sprawnie będzie można sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
-jeśli podatnik zmieni miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy, dalej będzie mógł posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,
-nie będzie konieczności szukania obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych, co ograniczy liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
-mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT,
-będzie można szybciej uzyskać zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

Generator mikrorachunku podatkowego działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, tak więc istnieje możliwość zweryfikowania swego mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i o każdej porze, również za pomocą telefonu.
Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31.12.2019 r., dlatego też od 01.01.2020 r. w pierwszej kolejności przed terminem płatności podatku należy upewnić się, że każdy podatnik zna numer swojego mikrorachunku podatkowego. Bez tego nie będzie możliwości dokonania płatności z tytułu podatków PIT, CIT i VAT.
Istnieje możliwość zapłaty podatku za podatnika, czyli na jego mikrorachunek podatkowy. Mogą to zrobić:
-członkowie najbliższej rodziny: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha - bez ograniczeń kwotowych,
-aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, w sytuacji, gdy podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową bądź zastawem skarbowym,
-każda osoba trzecia, jeśli kwota podatku nie przekracza 1 000 zł, a treść dowodu wpłaty nie budzi wątpliwości co do jej przeznaczenia.

Podatek, którego wysokość przekracza 1 000 zł, może zostać zapłacony jedynie przez podatnika lub członka jego najbliższej rodziny. W przeciwnym razie wpłata nie spowoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

Zaliczki na podatek PIT pracowników

Co istotne, zaliczki na podatek dochodowy pracowników, pracodawcy jako płatnicy, będą zobowiązani wpłacać sumarycznie na swój mikrorachunek podatkowy.

Działalność gospodarcza i umowa o pracę

Należy używać mikrorachunku podatkowego, który zawiera PESEL, bez względu na fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną.
Jeśli jednak zdarzy się, że wpłatę zostanie dokonana na mikrorachunek z NIP, to zostanie ona zaksięgowana w sposób prawidłowy. Kluczowa w tym przypadku jest prawidłowa identyfikacja wpłacającego.

Płatności zobowiązań z korekt deklaracji za wcześniejsze okresy 

Od 01.01.2020 r. wszystkie należności dotyczące zobowiązań podatkowych, również dotyczące wcześniejszych okresów w zakresie PIT,CIT i VAT należy regulować poprzez mikrorachunek podatkowy.  W tytule przelewu wystarczy zaznaczyć, że płatność dotyczy zobowiązania, które wynika z korekty deklaracji.

Brak NIP lub PESEL

Każdy podatnik w Polsce powinien posiadać identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP. Jeśli jednak nadal czeka na decyzję o jego przyznaniu, może wpłacić należność na mikrorachunek podatkowy właściwego dla siebie urzędu skarbowego zgodnie z obwieszczeniem ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych (będzie opublikowane w grudniu). Zostaną tam także umieszczone szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.
W takim przypadku należy podać w przelewie numer dokumentu, np. paszportu, dowodu osobistego, aby urząd skarbowy mógł zidentyfikować podatnika i prawidłowo rozliczyć wpłatę.

Płatności z banków zagranicznych

Numer mikrorachunku podatkowego jest zgodny ze standardem IBAN, czyli Międzynarodowym Numerem Rachunku Bankowego. Ogólne zasady realizacji polecenia przelewu (płatności) z zagranicznych banków nie zmieniają się.
W przypadku wpłat do urzędu skarbowego z zagranicznych banków, jeśli jest wymagane podanie kodu BIC, należy wpisać nr SWIFT: NBPLPLPW.

...

Pełny artykuł dostępny na stronie

https://bit.ly/34jubs4  

Skontaktuj się z nami
Agnieszka  Chamera</br> Podatki
Agnieszka Chamera
Podatki
Partner Zarządzający PKF Tax&Legal +48 609 331 330

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.