Inwestorzy wracają do Polski

12.01.2023

Rozmowa z Agnieszką Chamerą, Partnerem i wspólnikiem w PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. (firma audytorsko – konsultingowa) oraz Partnerem Zarządzającym w PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp.k. - świadczącym pomoc w zakresie kompleksowej obsługi procesów związanych z fuzjami i przejęciami, oraz Leszkiem Cienkowskim, Dyrektorem Departamentu Projektów Konsultingowych PKF Consult, została opublikowana w Newsweeku.

REDAKCJA: Wybuch wojny na Ukrainie był prawdziwym wstrząsem, ale polski rynek fuzji i przejęć chyba zaczyna się z tego wstrząsu otrząsać?

Agnieszka Chamera: Wiele na to wskazuje. Oczywiście najlepszym tego barometrem jest ilość transakcji dokonanych na rynku spółek prywatnych.

REDAKCJA: A propos ilości transakcji, to z sierpniowego raportu ISI Emerging Markets wynika, że liczba transakcji na polskim rynku M&A jednak spadła.

Leszek Cienkowski: W raportach M&A Index Poland w III kwartale 2022 na polskim rynku fuzji i przejęć odnotowano 74 transakcje. Jest to mniej niż w I i II kwartale 2022 (w tym okresie odpowiednio 86 i 89 transakcji), ale porównując ten wynik rok do roku jest to o 6 więcej niż w analogicznym okresie 2021. Zauważamy również zwiększenie tej aktywności w IV kwartale tego roku. Działające w Polsce firmy nadal są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów. W Polsce dalej mamy niższe koszty pracy, nawet takich specjalistów jak z branży IT czy nowych technologii. Stąd też od kilku lat rośnie zainteresowanie firmami technologicznymi i TMT (Media i Telekomunikacja), aktualnie jest to niemal 25% „ruchu” w M&A.

Agnieszka Chamera: Do tego ulgi i preferencje dla inwestorów, jak te w obszarze tzw. Polskiej strefy Inwestycji. Poza tym polski rynek M&A napędza konieczność pokoleniowej transformacji w spółkach, które powstały w latach 90. ubiegłego wieku. Nie zawsze dzieci pierwszych właścicieli chcą się realizować zawodowo w ten sam sposób co ich rodzice. Nie bez znaczenia też jest niepewność na rynkach, inflacja, widmo kryzysu ekonomicznego. W obu tych sytuacjach dla prywatnych właścicieli firm niezbędne staje się więc znalezienie nowego właściciela lub współwłaściciela/inwestora. I w obu tych sytuacjach kluczowym staje wsparcie odpowiedniego Doradcy/Partner, który wskaże możliwości działania i służy pomocą co do wyboru najkorzystniejszych biznesowo kierunków działań.

Leszek Cienkowski: Otrzymujemy ostatnio wiele pytań od inwestorów zarówno tych z rynku polskiego, jak i inwestorów zagranicznych zainteresowanych naszym kompleksowym wsparciem.in. w zakresie analiz due diligence (finansowe, podatkowe i prawne), dokonywania wycen, negocjacji warunków transakcji. Jako firma należąca do międzynarodowej sieci jesteśmy bardzo dobrym kontaktem dla inwestorów poszukujących szans rozwoju na rynku środkowo-europejskim również poprzez przejęcia, pomagamy im trafić do ich celów inwestycyjnych. Kompleksowość obsługi oraz jej transgraniczny charakter są ważne i doceniane przez klientów w takich transakcjach.

Skontaktuj się z nami
Agnieszka Chamera
Agnieszka Chamera
Partner Zarządzający PKF Tax&Legal, Doradca podatkowy + 48 609 331 330
Leszek Cienkowski
Leszek Cienkowski
Prezes Zarządu PKF Advisory +48 697 846 449

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.