Zmiany w księgowaniu leasingu mogą wpłynąć na sytuację finansową firm.

06.06.2013

Artykuł autorstwa eksperta PKF (Ewa Jakubczyk - Cały, Biegły Rewident) został opublikowany w dziale 'Akademia Podatkowa' Dziennika Gazety Prawnej w dniu 6 czerwca 2013 r.

Obecnie stosowany w rachunkowości podział na leasing finansowy oraz operacyjny powoduje, że umowy tego rodzaju ujmowane są w księgach rachunkowych w odmienny sposób. A to powoduje brak porównywalności sprawozdań finansowych spółek korzystających z leasingu. Można tu dla przykładu zestawić dwie hipotetyczne firmy prowadzące taką samą działalność gospodarczą, z których jedna korzysta z leasingu spełniającego kryteria leasingu finansowego, a druga - spełniającego kryteria leasingu operacyjnego (dla celów rachunkowych). Porównanie sprawozdań, rachunków zysków i strat oraz wskaźników finansowych w obu tych przedsiębiorstwach wykaże istotne różnice. I w takim przypadku np., w spółce która posiada leasingi zaklasyfikowane dla celów rachunkowych jako finansowe, wskaźnik rentowności aktywów (ROA) będzie zawsze wskazywał niższą rentowność niż w przypadku spółki, która posiada leasingi zaklasyfikowane jako operacyjne.

Inaczej będzie po zmianach w MSR 17. Zgodnie z projektem każda umowa leasingu (z niewielkimi wyjątkami) będzie musiała zostać zidentyfikowana i ujęta w księgach oraz w sprawozdaniu z sytuacji finansowej zarówno u korzystającego jak i u finansującego. Główna różnica względem obecnych wymogów polega na tym, że strona korzystająca z leasingu zawsze będzie wykazywać w swoim sprawozdaniu prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

Konsekwencje wprowadzenia w życie powyższych propozycji mogą być istotne. Przede wszystkim spowodują zmiany w sprawozdaniach finansowych związane z koniecznością ujawnienia praw do aktywów wynikających z umów leasingowych, które do tej pory były klasyfikowane jako leasingi operacyjne. Drugostronnie konieczne będzie rozpoznanie dodatkowego zobowiązania finansowego z tytułu umów leasingowych. Dodatkowe aktywa oraz zobowiązania wpłyną negatywnie na wskaźniki rentowności aktywów oraz zadłużenia. Wskaźniki, będące często podstawą do oceny, czy możliwa jest kontynuacja udzielonego finansowania przez banki lub inne instytucje (covenanty w umowach kredytowych).

Tym samym zasadne jest przygotowanie się do nadchodzących zmian poprzez analizę sytuacji spółki i zagrożeń - wspólnie z audytorami lub innymi specjalistami w dziedzinie rachunkowości. Potrzebna może się okazać renegocjacja np. umów z bankami.

Skontaktuj się z nami
Grażyna Sadowska-Malczewska<br />Outsourcing
Grażyna Sadowska-Malczewska
Outsourcing
Partner Zarządzający PKF BPO +48 606 859 613

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.