Przed publikacją Komunikatu z 7 lutego 2023 roku oraz Projektu rozporządzania opublikowanego dnia 16 lutego 2023  pojawiały się informację, iż Ministerstwo Finansów analizuje możliwość m.in. odroczenia nowych terminów sprawozdawczych w zakresie cen transferowych, niemniej jednak obecnie nie ma szczegółowych informacji na ten temat. Nic nie wskazuje na to aby sytuacja miała się zmienić.

Dotychczasowa praktyka wskazuje, że przedłużenie terminów raportowania w podatku CIT automatycznie oznaczało wydłużenie terminów w zakresie cen transferowych. Wcześniejsze zmiany terminów związane były z sytuacją COVID-ową, czy istotną zmianą przepisów. Po odwołaniu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 nie znajdujemy uzasadnienia dla którego terminy sprawozdawcze miałyby zostać ponownie wydłużone.

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują zatem nieprzedłużone „nowe” terminy na wypełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych za 2022 rok. Podmioty powiązane są obowiązane do:

  • sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych w terminie do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego;

Dla podmiotu, który zakończył rok podatkowy 31 grudnia 2022 będzie to 31 października 2023 roku.

  • złożenia do odpowiedniego urzędu skarbowego informacji o cenach transferowych (TPR) w terminie do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego,

Dla podmiotu, który zakończył rok podatkowy 31 grudnia 2022 będzie to 30 listopada 2023 roku.

  • posiadania dokumentacji grupowej w terminie do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Dla podmiotu, który zakończył rok podatkowy 31 grudnia 2022 będzie to 1 stycznia 2024 roku.

 

Pozostaje już coraz mniej czasu na wywiązanie się z obowiązków w zakresie ce transferowych za rok 2022. Pamiętajmy, że wchodzimy w okres wytężonej pracy doradców zajmujących się tematyką cen transferowych. Okres, w trakcie którego wiele przedsiębiorstw niemal na ostatnią chwilę przypomina sobie o w/w obowiązkach i szuka wsparcia. Ma to wpływ na ogromne obłożenie pracą i szybko znikające wolne terminy na możliwą współpracę. Podatnicy, którzy do tej pory mierzyli się z dokumentacją wiedzą, iż wypełnienie obowiązków jest pracochłonne i wymaga zaangażowania. Nie należy zatem czekać do ostatniej chwili.

Rekomendujemy podjąć jak najszybciej działania w zakresie weryfikacji i wypełnienia obowiązków za rok 2022.