Artykuł z komentarzem eksperta PKF (Marcin Bodziony - doradca podatkowy w PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp.k.) ukazał się 30 czerwca 2023 r. na stronie prawo.pl.

Przepisy nie uzależniają możliwości odliczenia podatku zapłaconego za granicą od tego, czy pomiędzy Polską a państwem, w którym pobrano daninę, obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Można odliczyć faktycznie zapłacony podatek, bez ograniczania go do stawek wynikających z umowy między państwami. Tak wynika z korzystnego orzeczenia NSA.

[...]

NSA odrzuca rozszerzające podejście fiskusa
- W komentowanym wyroku NSA odwołał się do podstaw wykładni przepisów prawa podatkowego. Trzeba bowiem zauważyć, że podatki są specyficzną materią, w ramach której co do zasady nakłada się na podatników konkretne obowiązki finansowe. To spowodowało, że na wielu poziomach wypracowano zespół „bezpieczników”, które mają zablokować zbyt szeroką, nieuzasadnioną prawnie ingerencję w sferę prawa własności podatnika – podkreśla Marcin Bodziony, doradca podatkowy, ekspert PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp. k.

Jego zdaniem, jednym z takich „bezpieczników” jest zasada prymatu wykładni literalnej, która sprowadza się do tego, że przy interpretacji danego przepisu należy w pierwszej kolejności odwołać się do jego językowego brzmienia i jeżeli jest ono klarowne, to można na nim poprzestać.

- Stąd też NSA, przyjmując rozumienie art. 30a ust. 9 ustawy o PIT za jednoznaczne, ocenił zaprezentowany w interpretacji stan faktyczny bazując tylko i wyłącznie na tym, co wprost wynika z tego przepisu. Tym samym, sąd odrzucił rozszerzające podejście Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, które miało na celu ograniczenie wysokości podatku zapłaconego za granicą do odliczenia – wskazuje  Marcin Bodziony.

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej www.prawo.pl