Artykuł z komentarzem eksperta PKF (Marcin Bodziony - doradca podatkowy w PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp.k.) ukazał się 4 lipca 2023 r. na stronie prawo.pl.

Nowe podejście do anonimizacji danych w interpretacjach indywidualnych doręczanych wnioskodawcy nie ma oparcia w przepisach i może naruszać jego interes prawny, powodując obawy o ochronną moc interpretacji. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku. Sąd orzekł, że w interpretacji dostarczanej wnioskodawcy fiskus musi podać jego dane.

[...]

Niepewna moc ochronna interpretacji
Obawy budzi to, czy dokonana przez organ anonimizacja nie doprowadziła do tego, że moc ochronna interpretacji może być później skutecznie podważona w toku kontroli lub postępowania podatkowego. 

Sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który w wyroku z 13 kwietnia 2023 r. (sygn. akt I SA/Po 46/23) podzielił argumentację spółki zastępowanej procesowo przez doradcę podatkowego Marcina Bodzionego, eksperta PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp. k. Stanowisko zaprezentowane w toku sprawy zmierzało do udowodnienia, że nowe podejście do anonimizacji danych w interpretacjach indywidualnych nie ma oparcia w przepisach i narusza interes prawny wnioskodawcy.

Sąd wskazał w uzasadnieniu do wyroku, że zgodnie z art. 14i par. 3 ordynacji podatkowej interpretacja indywidualna, po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji, jest niezwłocznie zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Z treści tego przepisu wynika zatem, że dopiero po zanonimizowaniu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji, interpretacja jest zamieszczana w BIP. Przepis ten nie stanowi, że w interpretacji należy zanonimizować dane identyfikujące wnioskodawcę oraz innych podmiotów w skazanych w treści interpretacji.

WSA orzekł, że organ, wydając interpretację, zobowiązany jest również do podania danych identyfikujących wnioskodawcę oraz danych jej kontrahenta, a także do podania pełnych nazw miast i ulic.

Anonimizacja interpretacji dostarczanej wnioskodawcy
- Wyrok piętnuje nową praktykę dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, która polega na anonimizacji interpretacji indywidualnych. Z tym jednak zastrzeżeniem, że nie chodzi tu o anonimizację dokonywaną na potrzeby publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej (ta wynika wprost z art. 14i par. 3 ordynacji podatkowej), ale o anonimizację interpretacji indywidualnej doręczanej wnioskodawcy – podkreśla doradca podatkowy Marcin Bodziony.

Ekspert wyjaśnia, że anonimizacja polega na tym, że podane we wniosku o wydanie interpretacji nazwy (np. wnioskodawcy lub jego kontrahentów), imiona, nazwiska, adresy itd. zastępuje się oznaczeniami typu „ABC z siedzibą w A.”, „XYZ”, „A. A.” itd. Organ interpretacyjny twierdzi, że czyni to w imię ochrony danych osobowych.

Wnioskodawca, który otrzymuje zanonimizowaną interpretację, może mieć wiele wątpliwości co do jej zgodności z prawem. Z jego perspektywy istotne jest zwłaszcza to, czy spełnia ona swoją funkcję ochronną. Podatnicy występują bowiem o interpretacje indywidualne, by interpretacja chroniła ich na wypadek ewentualnej przyszłej kontroli lub postępowania. Co ważne, występują o interpretację w zaufaniu do organu, że ten skrupulatnie, kompleksowo, precyzyjnie i w dobrej wierze rozwieje ich wątpliwości.

- Wydaje się, że czasami KIS pracuje nie tyle nad tym, jak wydać interpretację użyteczną dla podatnika, ale jak jej nie wydać. Stąd też nowości, takie jak choćby anonimizacja, mogą budzić uzasadnione wątpliwości wnioskodawców z perspektywy tego, czy aby przypadkiem nowe podejście organu interpretacyjnego nie stanowi kolejnego wybiegu, który miałby pozbawić ich użytecznej interpretacji – zauważa Marcin Bodziony.

- Rozstrzygnięcie WSA w Poznaniu, choć nieprawomocne, jest bardzo istotne, gdyż stanowi jedno z pierwszych, o ile nie pierwsze odniesienie w orzecznictwie sądów administracyjnych do zagadnienia anonimizacji interpretacji indywidualnych doręczanych wnioskodawcom – podkreśla ekspert.

Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej www.prawo.pl