Nie można karać przedsiębiorcy za sposób zapłaty

13.05.2013

Artykuł autorstwa eksperta PKF (Karolina Strankowska) został opublikowany w dzienniku 'Rzeczpospolita' w dniu 13 maja 2013 r.

Niewątpliwie dużym problemem przy internetowym nabyciu licencji na publikację zdjęć jest pobranie podatku u źródła w momencie realizowania wypłaty na rzecz zagranicznego kontrahenta. Płatność za internetowy zakup najczęściej dokonywana jest bowiem za pomocą karty kredytowej. Niestety, taka metoda płatności uniemożliwia potrącenie zryczałtowanego podatku dochodowego zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT. Należy jednak zaznaczyć, że brak możliwości potrącenia podatku u źródła nie zwalnia z obowiązku jego wpłaty do urzędu skarbowego. W takiej sytuacji polski podatnik musi pokryć koszty niepobranego podatku z własnych środków i odprowadzić go do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych.

Komentarz autorki

Karolina Strankowska
(ekspert PKF)

O ile sam obowiązek uiszczenia podatku nie budzi wątpliwości, o tyle  powstają one w momencie ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodów u polskiego przedsiębiorcy. Bowiem zgodnie z art.16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT wydatki na podatek dochodowy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Uważam jednak, że w tym przypadku dosłowna wykładnia ww. przepisu jest krzywdząca dla podmiotów nabywających licencję. Polski podatnik jest karany za wybór metody płatności (karta kredytowa), która uniemożliwia mu pobór podatku w momencie dokonywania zapłaty.

 

Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że bardzo często w obrocie międzynarodowym stosuje się klauzulę, iż wszelkie obciążenia podatkowe należne w państwie źródła obciążają nabywcę towarów czy usług, jednocześnie podwyższając cenę transakcji. Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w  interpretacji z 29 października  2009 r. (IBPBI/2/423-1302/09/BG). Czytamy w niej: „Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku dochodowego oraz wpłat z zysku określonych w odrębnych przepisach. Zakres tego przepisu dotyczy tylko tego podatku dochodowego, który jest uiszczany przez podatnika. W przedstawionej sytuacji spółka jest natomiast wyłącznie płatnikiem, a nie podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego, wypełnia obowiązki płatnika nałożone przez przepisy ustawy o CIT.”

Jednak argumentując w ten  sposób swoje stanowisko przed organem podatkowym należy mieć na uwadze, że niektóre urzędy skarbowe mogą zakwestionować zaliczenie podatku u źródła do kosztów uzyskania przychodów.

Uwaga! W przypadku podwyższenia ceny transakcji o wysokość zapłaconego z własnych środków podatku u źródła (tj. zaliczenie tego podatku do kosztów uzyskania przychodów) zmienia się podstawa rozliczenia VAT z tytułu importu usług. Wówczas podstawa naliczenia podatku od towarów i usług powinna zawierać nie tylko cenę zakupu licencji, ale również wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego.

Skontaktuj się z nami
Grażyna Sadowska-Malczewska<br />Outsourcing
Grażyna Sadowska-Malczewska
Outsourcing
Partner Zarządzający PKF BPO +48 606 859 613

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.