Komentarz eksperta PKF (Agnieszka Chamera - Partner, Doradca podatkowy), został opublikowany 1 marca 2021 r. na portalu "rp.pl".

Jak będzie wyglądało stosowanie wyższych kar, zobaczymy dopiero w praktyce. Fiskus będzie mógł nałożyć mandat na kwotę do 14 tys. zł także wówczas, gdy popełnione przez podatnika wykroczenie nie pociąga za sobą konsekwencji finansowych.

Jak wskazuje Agnieszka Chamera, doradca podatkowy i partner w firmie doradczej PKF, kara w takiej wysokości może dosięgnąć podatnika nawet wówczas, gdy nie doszło do uszczuplenia należności Skarbu Państwa.

– Przykładowo może ona zostać nałożona za niezłożenie deklaracji „zerowej” VAT. Organ będzie miał prawo nałożyć tak wysoką karę również za niewypełnienie obowiązku raportowania schematów podatkowych w terminie czy niepobranie podatku u źródła, jeżeli kwota niepobranego podatku nie przekroczy pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia – mówi Agnieszka Chamera.

Dodaje, że kara może zostać nałożona, także gdy zajdą wątpliwości, czy prawidłowe jest oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Może dojść do tego wówczas, gdy organ zakwestionuje ustalone warunki transakcji, uznając, że odbiegają one od warunków rynkowych.

Cały artykuł dostępny jest na www.rp.pl.

Szybki kontakt 1/3

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - skontaktuj się z nami. Odpiszemy lub oddzwonimy po zapoznaniu się z treścią formularza.