Potrzebne jednolite zasady dla biegłych w Unii

13.04.2013

Artykuł autorstwa eksperta PKF (Ewa Jakubczyk-Cały - Partner Zarządzający, Biegły Rewident), został opublikowany 28 kwietnia 2008 r. na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Rachunkowości i Usług Atestacyjnych (IAASB) pracuje nad uporządkowaniem Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF). Zadaniem tych działań (tzw. Clarity Project) jest stworzenie czytelnych standardów, a przede wszystkim jasne rozgraniczenie wymogów i zaleceń.

Po zakończeniu tych prac, co powinno nastąpić do końca 2008 r., Komisja Europejska podejmie decyzję o ewentualnym przyjęciu MSRF do stosowania w krajach unijnych.

Roman Seredyński, biegły rewident, prezes Europejskiego Centrum Audytu, potwierdza, że Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej są aktualnie przedmiotem intensywnych prac nad ich uporządkowaniem w celu ewentualnego przyjęcia ich do stosowania w krajach Unii Europejskiej. W Polsce w chwili obecnej biegli rewidenci badają sprawozdania finansowe w oparciu o normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta, które zostały opracowane przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.

- Warto podkreślić, że w swoich ramowych założeniach polskie normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta bazują właśnie na międzynarodowych standardach - wyjaśnia nasz rozmówca.

Ekspert podkreśla, że większość dużych przedsiębiorstw w Unii Europejskiej sporządza swoje sprawozdania finansowe w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR/MSSF), natomiast biegli rewidenci badają te sprawozdania finansowe, opierając się na wymogach zawartych w przepisach poszczególnych krajów UE.

- Rodzi to dużą niespójność w zakresie jakości oraz porównywalności publikowanych sprawozdań finansowych - uważa Roman Seredyński. Przykładowo sprawozdania finansowe polskich oraz niemieckich spółek giełdowych są sporządzane w oparciu o te same przepisy MSR/MSSF, podczas gdy weryfikacja (audyt) tych sprawozdań finansowych odbywa się wg rożnych regulacji krajowych.

Z tego punktu widzenia wydaje się, że przyjęcia jednolitych standardów w zakresie zarówno sporządzania, jak i badania sprawozdań finansowych przez Komisję Europejską jest nieuniknione.

Z kolei Ewa Jakubczyk-Cały, biegły rewident, prezes PKF Consult, twierdzi, że 43 Dyrektywa określa, że badania sprawozdań jednostek publicznych powinny być dokonywane zgodnie z MSRF. Procedura przyjęcia międzynarodowych standardów do stosowania nastąpi rozporządzeniem Komisji Europejskiej.

- Zakres rewizji określony krajowymi normami wykonywania zawodu jest zdecydowanie za wąski, wprowadzenie standardów międzynarodowej rewizji spowoduje lepszą jakość realizowanych usług, wzmocni dialog i kanały przepływu informacji pomiędzy interesariuszami sprawozdań finansowych, a audytorami - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że wymogi standardów spowodują istotne zwiększenie pracochłonności rewizji, a więc kosztu badania, dając w zamian zmniejszenie ryzyka inwestorów spółek.

W tej sytuacji - według Ewy Jakubczyk-Cały - istotne jest więc, czy wymogi międzynarodowych standardów rewizji powinny być stosowane wyłącznie do realizacji usług atestacyjnych w jednostkach (spółkach), które mają publiczny charakter, czy też we wszystkich badanych jednostkach.

 

Skontaktuj się z nami
Mirosława Cienkowska<br />Audyt
Mirosława Cienkowska
Audyt
Partner
Biegły Rewident
+48 603 488 222

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.