Fuzje i przejęcia (M&A)

Połączenie przedsiębiorstw to, z reguły, dobry wybór drogi rozwoju. Ale warto ten proces dobrze przygotować bowiem tylko wtedy można się spodziewać oczekiwanej synergii.

Połączenie przedsiębiorstw to, z reguły, dobry wybór drogi rozwoju. Ale warto cały proces M&A dobrze przygotować bowiem tylko wtedy można się spodziewać oczekiwanych efektów.

Mając przed sobą perspektywę transakcji kapitałowej pojawia się wiele pytań – My odpowiemy na wszystkie. Bez względu na specyfikę transakcji, kompleksowo obsługujemy cały proces M&A z korzyścią dla naszych Klientów. Są to najczęściej:

Łączenie podmiotów gospodarczych

Fuzja przedsiębiorstw to połączenie dwóch lub więcej podmiotów w jedną Spółkę i może być dokonane przez:

  • przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
  • zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Kiedy jeden z łączonych podmiotów jest spółką zagraniczną, mamy do czynienia z transgranicznym łączeniem spółek kapitałowych.

Motywy M&A są bardzo różne, najczęściej są to realizowana strategia rozwoju i budowania wartości Spółki, uzyskanie efektu synergii bądź dostępu do nowych rynków i technologii, a nawet koncesji i licencji.

Sprzedaż przedsiębiorstwa

Sprzedaż przedsiębiorstwa przez dotychczasowych właścicieli jest dokonywana w celu wyjścia z inwestycji i realizacji zysków. Może być kierowana do inwestora branżowego lub finansowego, a także do inwestorów indywidulanych w drodze oferty prywatnej lub oferty publicznej, również poprzez IPO.

Pozyskanie inwestora strategicznego

Pozyskanie inwestora kapitałowego na potrzeby realizacji przedsięwzięcia rozwojowego odbywa się przez sprzedaż części przedsiębiorstwa poprzez emisję dodatkowych udziałów lub akcji. Podobnie jak sprzedaż całego podmiotu, może być kierowana do inwestora branżowego lub finansowego, a także do inwestorów indywidulanych w drodze oferty prywatnej lub oferty publicznej, również poprzez IPO.

Wykup managerski

Wykup managerski (Management Buy Out - MBO) ma miejsce wtedy kiedy przejęcie własności nad przedsiębiorstwem dokonuje Zarząd Spółki w celu restrukturyzacji i zwiększenia wartości Spółki. Jest on bardzo często związany z wykupem lewarowanym.

Wykup lewarowany

Wykup lewarowany (Leverage Buy Out – LBO) jest przejęciem przedsiębiorstwa, za pomocą finansowania kapitałem dłużnym. Najczęściej jest to kredyt bankowy. Udział finansowania dłużnego w wykupie  przedsiębiorstwa może sięgnąć nawet 90% wartości transakcji.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - skontaktuj się z nami. Odpiszemy lub oddzwonimy po zapoznaniu się z treścią formularza.

Imię i nazwisko: *
Stanowisko:
Firma: *
Uwagi/Pytania:
Skąd dowiedzieli się Państwo o PKF?: *


E-mail **:
Telefon **:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. komunikacji marketingowych promującej usługi oferowane przez PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k., a także inne podmioty należące do Grupy PKF Consult tj. PKF BPO Sadowska-Malczewska Sp. k.; PKF Tax&Legal Chamera Orczykowski Sp. k., na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej. Zgodę można wycofać w dowolnym czasie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Dla celów dowodowych Administrator prosi o wycofywanie zgody drogą pisemną na adres siedziby Spółki lub elektroniczną pod adres iod@pkfpolska.pl.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest PKF Consult sp. z o.o. sp. k., z siedzibą przy ul. Orzyckiej 6/1B, 02-695 Warszawa. Pani / Pana dane będą przetwarzane w celu kierowania do Pani/Pana treści marketingowych, w związku z wyrażoną przez Panią/Pana zgodą. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani / Panu prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.
* pola obowiązkowe do uzupełnienia
** telefon lub adres e-mail - wymagane jedno z dwóch pól
Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności