ALERT: Dokumentacja rachunkowości zabezpieczeń

23.03.2013

Spółki stosujące zarówno ustawę o rachunkowości, jak również międzynarodowe standardy rachunkowości w celu eliminacji wpływu zabezpieczonego ryzyka finansowego (najczęściej ryzyka zmiany kursów walutowych oraz ryzyka zmiany stóp procentowych) na wynik finansowy mogą stosować tzw. Rachunkowość zabezpieczeń. Przemyślane stosowanie rachunkowości zabezpieczeń zapewnia spółkom znaczne korzyści wynikające z odzwierciedlenia w sprawozdaniu finansowym treści ekonomicznej zawieranych transakcji zabezpieczeniowych. Stosowanie rachunkowości zabezpieczeń nie jest obowiązkowe, wiąże się natomiast z koniecznością przedstawienia formalnej dokumentacji rachunkowości zabezpieczeń.

Dokumentacja rachunkowości zabezpieczeń – kliknij i bezpośrednio skontaktuj się z naszym ekspertem

Obowiązki 

Zgodnie z wymogami msr 39.88:

Rachunkowość zabezpieczeń stosuje się do powiązania zabezpieczającego wtedy i tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie następujące warunki:

A) w momencie ustanowienia zabezpieczenia formalnie wyznaczono i udokumentowano powiązanie zabezpieczające, jak również cel zarządzania ryzykiem przez jednostkę oraz strategię ustanowienia zabezpieczenia (dokumentacja zabezpieczeń),

B) oczekuje się, że zabezpieczenie będzie wysoce efektywne,

C) w przypadku zabezpieczenia przepływów pieniężnych, planowana transakcja będąca przedmiotem zabezpieczenia musi być wysoce prawdopodobna oraz musi podlegać zagrożeniu zmianami przepływów pieniężnych, które w rezultacie mogą wpływać na rachunek zysków i strat,

D) efektywność zabezpieczenia można wiarygodnie ocenić,

E) zabezpieczenie jest na bieżąco oceniane i stwierdza się jego wysoką efektywność we wszystkich okresach sprawozdawczych, na które zabezpieczenie zostało ustanowione.

Specyfika stosowania

Standardy rachunkowości określają zasady stosowania rachunkowości zabezpieczeń, natomiast w praktyce bardzo często pojawia się wiele pytań szczegółowych, na które bardzo trudno znaleźć odpowiedzi (literatura w tym zakresie jest wciąż uboga). Jednostki najczęściej mają trudności z:

  • określeniem, czy zawarta transakcja ma szanse spełnić wymogi formalne kwalifikujące ją do stosowania rachunkowości zabezpieczeń,  
  • sporządzeniem kompletnej dokumentacji zabezpieczeń,
  • właściwym wyborze metod wykazania wysokiej efektywności powiązania zabezpieczającego.

W takiej sytuacji niezbędne może okazać się sporządzenie i aktualizacja polityki zabezpieczeń przez niezależny podmiot świadczący tego rodzaju usługi.

Zagrożenia

Brak poprawnie sporządzonej dokumentacji zabezpieczeń może skutkować w szczególności w przypadku zabezpieczenia przepływów pieniężnych koniecznością odniesienia pełnej wyceny pozycji zabezpieczających do rachunku zysków i strat jako kosztów/przychodów finansowych. Tym samym przeprowadzone transakcje zabezpieczające mogą nie być efektywne z punktu widzenia sprawozdania finansowego, prowadząc do „przekłamania” wartości wyniku finansowego danego roku.

Skontaktuj się z nami
Grażyna Sadowska-Malczewska
Grażyna Sadowska-Malczewska
Partner Zarządzający PKF BPO +48 606 859 613

PKF News

Aktualności, alerty i wydarzenia - przydatne informacje z ostatniej chwili.

Wypełnienie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej. Administratorem danych jest PKF Consult Sp. z o.o. Sp. k. ... więcej

Dziękujemy za zaufanie! Twój adres został zapisany w naszej bazie danych.